Dobrze przygotowana kąpiel noworodka

Dobrze przygotowana kąpiel noworodka charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest ona dla niego zarówno bezpieczna, jak i bardzo przyjemna. Wobec tego rodzice powinni przed każdą kąpielą bardzo dobrze przygotować pomieszczenie, w którym ma się ona odbywać. Takie pomieszczenie powinno być bardzo czyste i zadbane oraz przytulne i ciepłe. Poza tym kąpiel noworodka powinna odbywać się w takiej wanience, która będzie dla dziecka bardzo bezpieczna. Przede wszystkim należy uważać na to, aby dziecko podczas kąpieli nie zachłysnęło się wodą lub zbytnio nie zanurzyło pod wodę. Taka sytuacja może być bowiem dla niego bardzo niebezpieczna i sprawić, że przez wiele lat będzie ono bało się kontaktu z wodą.

Równie ważne jest, aby kąpiel noworodka  posiadała odpowiednie walory zapachowe. Dzięki temu sama kąpiel będzie się kojarzyła dziecku z czymś naprawdę przyjemnym. Jest to bardzo ważne, ponieważ maleńkie dzieci potrafią oceniać świat zewnętrzny głównie na podstawie swoich różnych odczuć zapachowych czy słuchowych i dotykowych.

Na tej podstawie wyrabiają sobie opinię na temat nowych rzeczy, z jakimi się stykają na co dzień, a takich rzeczy z biegiem czasu jest coraz więcej. Poza tym pierwszy kontakt z nowo poznawaną rzeczą może sprawić, że taka rzecz przez wiele lat będzie się kojarzyła dziecku z czymś przyjemnym lub będzie ono chciało unikać wszelkiego kontaktu z czymś, co sprawiło mu jakieś nieprzyjemności. Tymczasem nie będzie ono mogło przecież unikać kontaktu z wodą nawet, jeżeli rodzice źle przygotują jego pierwszą kąpiel.

=  Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę kanapy? Poradnik krok po kroku
Ten wpis został opublikowany w Wiadomości dnia , przez .