Kamienie w nerkach objawy

Kamica nerkowa, znana również jako kamienie w nerkach, jest powszechnym problemem dotykającym wielu ludzi. Jest to stan, w którym tworzą się złogi w nerkach lub drogach moczowych w wyniku wytrącania się związków chemicznych obecnych w moczu. Chociaż niektóre przypadki kamicy nerkowej mogą przebiegać bezobjawowo, większość osób doświadcza silnego bólu, który jest wynikiem rozciągania miedniczki nerkowej i ściany moczowodu.

Objawy i przebieg kamicy nerkowej

Ból nerkowy i kolka nerkowa

Najczęstszym objawem kamicy nerkowej jest napad silnego bólu, znany jako kolka nerkowa. Ten ból jest wynikiem przemieszczania się kamienia do moczowodu. Osoby doświadczające kolki nerkowej często opisują ten ból jako rozdzierający. Oprócz bólu nerkowego, mogą wystąpić również inne objawy, takie jak:

 • Nudności i wymioty
 • Krwiomocz
 • Omdlenia

Konieczność wizyty u lekarza

Jeśli wystąpią powyższe objawy, niezbędne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może zlecić badanie USG, aby ocenić sytuację pacjenta. Na podstawie uzyskanego obrazu lekarz będzie w stanie zalecić odpowiednie metody leczenia. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że samoleczenie może jedynie tymczasowo złagodzić objawy, ale nie rozwiąże problemu na stałe.

Kamica nerkowa – leczenie i porady

Leczenie farmakologiczne

W początkowych fazach kamicy nerkowej lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych i rozkurczowych w celu złagodzenia bólu. Jednak leczenie farmakologiczne nie usuwa kamieni nerkowych i nie rozwiązuje problemu na dłuższą metę.

Metody niefarmakologiczne i procedury medyczne

W przypadkach, gdy kamienie są większe lub nieustępujące, konieczne może być zastosowanie innych metod leczenia, takich jak:

 • Litotrypsja: Metoda ta wykorzystuje fale uderzeniowe lub laser do rozbicia kamieni na mniejsze fragmenty, które mogą zostać naturalnie wydalone z organizmu.
 • Endoskopowe usunięcie kamieni: Za pomocą cienkiego endoskopu, lekarz może usunąć kamienie z dróg moczowych.
 • Chirurgiczne usunięcie kamieni: W niektórych przypadkach konieczna może być operacja chirurgiczna w celu usunięcia kamieni.
=  Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę w samochodzie

Profilaktyka i zmiana stylu życia

Po przejściu kamicy nerkowej, ważne jest wprowadzenie zmian w stylu życia w celu zapobiegania nawrotom. Kilka porad, które mogą pomóc w zapobieganiu kamicy nerkowej, to:

 • Picie odpowiedniej ilości wody, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie organizmu.
 • Unikanie nadmiernego spożycia soli, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia stężenia soli w moczu.
 • Zmniejszenie spożycia produktów bogatych w oksalaty, takich jak szpinak, rabarbar czy czekolada.
 • Regularne uprawianie aktywności fizycznej, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.

FAQ

Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa może mieć różne przyczyny, takie jak:

 • Nieprawidłowe nawodnienie organizmu
 • Nadmierna konsumpcja soli
 • Wysokie stężenie niektórych substancji w moczu, takich jak wapń czy kwas moczowy
 • Niektóre choroby metaboliczne lub dziedziczne

Czy dieta ma wpływ na ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej?

Tak, dieta może mieć wpływ na ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej. Spożywanie dużej ilości soli, oksalatów i puryn może zwiększać ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych.

Czy kamica nerkowa jest dziedziczna?

Kamica nerkowa może mieć pewne skłonności dziedziczne, zwłaszcza w przypadku niektórych chorób metabolicznych, które wpływają na skład moczu. Jednak nie oznacza to, że jeśli ktoś w rodzinie ma kamice nerkową, to automatycznie inni członkowie rodziny także ją będą mieli.

Podsumowanie

Kamica nerkowa jest powszechnym problemem zdrowotnym, który charakteryzuje się występowaniem kamieni w nerkach lub drogach moczowych. Choć niektóre przypadki kamicy nerkowej mogą przebiegać bezobjawowo, większość osób doświadcza silnego bólu, kolki nerkowej oraz innych objawów. W przypadku wystąpienia tych objawów, konieczna jest wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy i zalecenia odpowiedniego leczenia. Leczenie kamicy nerkowej może obejmować farmakoterapię, procedury medyczne, a także zmiany w stylu życia mające na celu zapobieganie nawrotom. Zrozumienie przyczyn kamicy nerkowej i podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych może pomóc w zmniejszeniu ryzyka jej wystąpienia. W przypadku pytań lub wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

=  Jak wyczyścić aparat fotograficzny - kompleksowy poradnik
Ten wpis został opublikowany w Wiadomości dnia , przez .